Pollstar opublikował zestawienie artystek, które wywarły największy wpływ na świat koncertowy w ostatnich 20 latach. Lista składa się z 50 miejsc.

Serwis zebrał najważniejsze dane: dochód, liczba sprzedanych bilety oraz liczba koncertów. Pod uwagę wzięto trasy koncertowe z lat 2000-2019. Wszystkie artystki (solistki, girlsbandy i zespoły, na czele których stoją kobiety) wspólnie zarobiły 13 miliardów dolarów, ale tylko trzy przekroczyły miliard dolarów: Madonna, Celine Dion i Beyoncé. Biorąc pod uwagę artystów obu płci, koncertowych miliarderów jest zaledwie jedenaścioro.

W podsumowaniu Madonna zajęła pierwsze miejsce na liście. W XXI wieku sprzedała najwięcej biletów i wygenerowała największy dochód z koncertów.

Na drugim miejscu znalazła się Celine Dion, której dochód z koncertów jest mniejszy o ok. 132 miliony dolarów, ale aby osiągnąć taki wynik, Celine musiała zagrać trzy razy więcej koncertów niż Madonna. Statystycznie jeden koncert Królowej Popu zarabia prawie 3 miliony dolarów!

Wciąż żadnej artystce nie udało się pobić rekordu najbardziej dochodowej trasy. Od 2009 roku tytuł należy do Sticky & Sweet Tour. Trasa zarobiła 411 milionów dolarów.

W przypadku Madonny lista uwzględnia niewiele ponad połowę tras koncertowych (4 trasy odbyły się w poprzednim wieku, w tym – 7). Pollstar zaznacza, że jego dane sprzed 2000 roku uwzględniają wyłącznie Amerykę Północną (dane po 2000 roku są już globalne), ale gdyby je uwzględnić, ilość sprzedanych przez Madonnę biletów wzrosłaby aż o 2 miliony.

 

Źródło: pollstar.com